Czy paragony mogą być dla nas toksyczne?

mar 8, 2024 | 0 komentarzy

❌Toksyczne paragony są niebezpieczne dla zdrowia❗️
❌ Uważaj na toksyczne paragony❗️

Jak przeczytałam te nagłówki to zaczęłam się zastanawiać o co chodzi, a chodzi konkretnie o szkodliwy bisfenol A (BPA), który paragony miały zawierać.

⛔️ Nie jest to jednak prawda.
Już tłumaczę dlaczego.
👉Używanie BPA zostało zakazane w 2020 r.

Bisfenol A (BPA) nie jest substancją toksyczną, ale substancją endokrynnie czynną (ED), naśladując działanie estrogenów, żeńskich hormonów płciowych.

🔹W trakcie konferencji prasowej w Warszawie w 2019 r., dr n. med. Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego alarmowała, że ciągłe wystawienie na kontakt z tym związkiem może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu, a także nowotwory, takie jak rak piersi u kobiet i rak prostaty u mężczyzn.

⭕️Bisfenol A występował m.in. w papierze do drukowania paragonów fiskalnych.

❌Wszystko zmieniło się w 2020r. Gdy Unia Europejska zakazała stosowania BPA.

Od tego momentu wszystkie etykiety i rolki papierów termicznych muszą być wykonane z materiałów pozbawionych BPA w stężeniu równym lub wyższym 0,02% masowo. Mówi o tym Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/2235 z dnia 12 grudnia 2016 r., zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do bisfenolu A.

Wiedzieliście o tym❓

#paragony #paragon #związkichemiczne #bisfenol #bisfenola #związkiendokrynnieczynne #plastik #chemia #szkodliwachemia #czywiesz #czywieszze

Ostatnie wpisy

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Proces metabolizmu kwasów omega-3 w organizmie człowieka różni się nieco w zależności od źródła (roślinne vs. zwierzęce) oraz rodzaju kwasów tłuszczowych omega-3. Omega-3 pochodzące z roślin i zwierząt różnią się strukturą, a to wpływa na sposób, w jaki są...

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

Czy zwracacie uwagę na to jakie kupujecie jajka? Wiecie, że jajka mogą mieć różne numery na opakowaniach? Chów ściółkowy – kury są trzymane w zamkniętych kurnikach na ściółce, mają przestrzeń do poruszania się, ale bez dostępu do zewnętrznych wybiegów. Jaja mają numer...

Sylwia Bogdan

Hej, jestem Sylwia Bogdan – chemiczka i pasjonatka „zdrowej chemii”. Na co dzień doktorantka na wydziale chemii, gdzie zgłębiam tajniki natury i związków chemicznych. Na moim blogu znajdziesz praktyczne porady łączące naukę i ekologiczny styl życia. Razem odkrywajmy, że chemia nie tylko jest wszędzie wokół nas, ale może stać się naszym najlepszym przyjacielem w dążeniu do zdrowego życia. Dołącz do mnie i zobacz, jak nauka może być fascynująca i przydatna w codziennym życiu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram Facebook TikTok