⭕️Badania przeprowadzone w Iranie i opublikowane w International Journal of Cancer rzucają nowe światło na związek między spożyciem gorącej herbaty, a ryzykiem zachorowania na raka przełyku. Dotychczasowe badania sugerowały taką zależność, jednak brakowało prospektywnych badań, które potwierdzałyby tę teorię.
👉Badanie przeprowadzone w północnym Iranie wzięło pod lupę wpływ temperatury herbaty na ryzyko raka przełyku, angażując ponad 50 tysięcy osób w wieku od 40 do 75 lat.
👉W czasie średnio 10-letniej obserwacji, badacze zidentyfikowali 317 przypadków płaskonabłonkowego raka przełyku. Co ciekawe, wyniki wykazały, że osoby pijące więcej niż 700 ml herbaty o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza dziennie, miały o 90% większe ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka w porównaniu z osobami spożywającymi herbatę o niższej temperaturze.
👉Natomiast osoby, które spożywały mniej niż 700 ml herbaty o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, miały podobne ryzyko raka przełyku jak osoby pijące herbatę o temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza.
⭕️ Picie gorącej herbaty może uszkodzić komórki błony śluzowej przełyku, co może zwiększyć ryzyko rozwoju raka.
🔹Te wyniki są istotne i sugerują, że temperatura spożywanej herbaty może mieć znaczący wpływ na ryzyko rozwoju raka przełyku. Dlatego też, aby ograniczyć to ryzyko, warto zwracać uwagę na temperaturę spożywanych napojów, szczególnie jeśli spożywamy je w dużych ilościach. Zapewne te odkrycia przyczynią się do większej świadomości społecznej na temat wpływu temperatury napojów na zdrowie i zachęcą do bardziej odpowiedzialnego podejścia do ich spożywania.
Źródło:
- A prospective study of tea drinking temperature and risk of esophageal squamous cell carcinoma, International Journal of Cancer
- Drinking hot tea linked with elevated risk of esophageal cancer, Wiley Online Library
- Polska Liga Walki z Rakiem, International Journal of Cancer: „A prospective study of tea drinking temperature and risk of esophageal squamous cell carcinoma
0 komentarzy