Picie gorącej herbaty może przyczyniać się do raka przełyku?

mar 28, 2024 | 0 komentarzy

⭕️Badania przeprowadzone w Iranie i opublikowane w International Journal of Cancer rzucają nowe światło na związek między spożyciem gorącej herbaty, a ryzykiem zachorowania na raka przełyku. Dotychczasowe badania sugerowały taką zależność, jednak brakowało prospektywnych badań, które potwierdzałyby tę teorię.

👉Badanie przeprowadzone w północnym Iranie wzięło pod lupę wpływ temperatury herbaty na ryzyko raka przełyku, angażując ponad 50 tysięcy osób w wieku od 40 do 75 lat.

👉W czasie średnio 10-letniej obserwacji, badacze zidentyfikowali 317 przypadków płaskonabłonkowego raka przełyku. Co ciekawe, wyniki wykazały, że osoby pijące więcej niż 700 ml herbaty o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza dziennie, miały o 90% większe ryzyko zachorowania na ten rodzaj raka w porównaniu z osobami spożywającymi herbatę o niższej temperaturze.

👉Natomiast osoby, które spożywały mniej niż 700 ml herbaty o temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, miały podobne ryzyko raka przełyku jak osoby pijące herbatę o temperaturze poniżej 60 stopni Celsjusza.

⭕️ Picie gorącej herbaty może uszkodzić komórki błony śluzowej przełyku, co może zwiększyć ryzyko rozwoju raka.

🔹Te wyniki są istotne i sugerują, że temperatura spożywanej herbaty może mieć znaczący wpływ na ryzyko rozwoju raka przełyku. Dlatego też, aby ograniczyć to ryzyko, warto zwracać uwagę na temperaturę spożywanych napojów, szczególnie jeśli spożywamy je w dużych ilościach. Zapewne te odkrycia przyczynią się do większej świadomości społecznej na temat wpływu temperatury napojów na zdrowie i zachęcą do bardziej odpowiedzialnego podejścia do ich spożywania.

 

Źródło:

  1. A prospective study of tea drinking temperature and risk of esophageal squamous cell carcinoma, International Journal of Cancer
  2. Drinking hot tea linked with elevated risk of esophageal cancer, Wiley Online Library
  3. Polska Liga Walki z Rakiem, International Journal of Cancer: „A prospective study of tea drinking temperature and risk of esophageal squamous cell carcinoma

Ostatnie wpisy

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Proces metabolizmu kwasów omega-3 w organizmie człowieka różni się nieco w zależności od źródła (roślinne vs. zwierzęce) oraz rodzaju kwasów tłuszczowych omega-3. Omega-3 pochodzące z roślin i zwierząt różnią się strukturą, a to wpływa na sposób, w jaki są...

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

Czy zwracacie uwagę na to jakie kupujecie jajka? Wiecie, że jajka mogą mieć różne numery na opakowaniach? Chów ściółkowy – kury są trzymane w zamkniętych kurnikach na ściółce, mają przestrzeń do poruszania się, ale bez dostępu do zewnętrznych wybiegów. Jaja mają numer...

Sylwia Bogdan

Hej, jestem Sylwia Bogdan – chemiczka i pasjonatka „zdrowej chemii”. Na co dzień doktorantka na wydziale chemii, gdzie zgłębiam tajniki natury i związków chemicznych. Na moim blogu znajdziesz praktyczne porady łączące naukę i ekologiczny styl życia. Razem odkrywajmy, że chemia nie tylko jest wszędzie wokół nas, ale może stać się naszym najlepszym przyjacielem w dążeniu do zdrowego życia. Dołącz do mnie i zobacz, jak nauka może być fascynująca i przydatna w codziennym życiu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram Facebook TikTok