Dywany – potencjalnym źródłem roztoczy, kurzu i innych alergenów

lis 4, 2023 | 0 komentarzy

 

Czy wiesz, że dywany mogą stanowić potencjalne siedlisko roztoczy, kurzu, a także innych związków, które mogą nas uczulić?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym są roztocza. Roztoczą są to mikroskopijne organizmy zaliczane do rodziny pajęczaków. Są one nieco większe niż bakterie, ale nadal niewidoczne gołym okiem. Roztocze żyją w różnych środowiskach na całym świecie, w tym w glebie, w miejscach gdzie występuję kurz, materiale roślinnym i zwierzęcym. Roztocza te żywią się łuskami skóry ludzkiej i zwierzęcej, które z kolei wydzielają alergeny, które mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

 

Co możesz zrobić, aby zminimalizować ilość roztoczy w swoim dywanie?

-Wybieraj odkurzacz z filtrem wysokiej efektywności (HEPA). Zwykły odkurzacz wydmuchuje z powrotem sporą część kurzu. Skutkiem tego w trakcie odkurzania oraz tuż po jego zakończeniu wzrasta liczba unoszących się w powietrzu alergenów.

-Odkurzaj dywan, najlepiej raz dziennie. Regularne odkurzanie i czyszczenie dywanów może zmniejszyć obecność roztoczy.

-Zrezygnuj z wełnianych dywanów. Tkaniny z długim włosem przyciągają kurz i stają się jego magazynem.

 

Jak często odkurzasz dywan? Masz dywany w domu?

Ostatnie wpisy

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Proces metabolizmu kwasów omega-3 w organizmie człowieka różni się nieco w zależności od źródła (roślinne vs. zwierzęce) oraz rodzaju kwasów tłuszczowych omega-3. Omega-3 pochodzące z roślin i zwierząt różnią się strukturą, a to wpływa na sposób, w jaki są...

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

Czy zwracacie uwagę na to jakie kupujecie jajka? Wiecie, że jajka mogą mieć różne numery na opakowaniach? Chów ściółkowy – kury są trzymane w zamkniętych kurnikach na ściółce, mają przestrzeń do poruszania się, ale bez dostępu do zewnętrznych wybiegów. Jaja mają numer...

Sylwia Bogdan

Hej, jestem Sylwia Bogdan – chemiczka i pasjonatka „zdrowej chemii”. Na co dzień doktorantka na wydziale chemii, gdzie zgłębiam tajniki natury i związków chemicznych. Na moim blogu znajdziesz praktyczne porady łączące naukę i ekologiczny styl życia. Razem odkrywajmy, że chemia nie tylko jest wszędzie wokół nas, ale może stać się naszym najlepszym przyjacielem w dążeniu do zdrowego życia. Dołącz do mnie i zobacz, jak nauka może być fascynująca i przydatna w codziennym życiu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram Facebook TikTok