Czy myjesz cytrusy?

lis 27, 2023 | 0 komentarzy

Sezon na mandarynki i pomarańcze trwa w pełni🍋🍊🍊Myśle, że śmiało można powiedzieć, że to 13 potrawa wigilijna.

Nie wiem czy wiecie, ale cytrusy pryska się fungicydami (substancje grzybobójcze) i środkami konserwującymi takimi jak: imazalil, tiabendazol; ze względu na daleką podróż, zanim dotrą do Polski.

Co ciekawe w skórce pomarańczy 🍊wykryto wysokie stężenia konserwantów takich jak tiabendazol i imazalil, to w miąższu już nie.
W srodku cytrusa ilość tiabendazolu była niższa niż granica wykrywalności, dla imazalilu wynosiło 0,04 mg/kg pomarańczy (nalezy rozumieć jako poniżej ostrej dawki referencyjnej ARfD, która wynosi dla substancji 0,05 mg/kg asy ciała).

Jak myć cytrusy❓

Jeśli jemy miąższ cytrusów (skórek nie wykorzystujemy np. do ciast) trzeba tylko umyć owoce ciepłą (60-70 st. C) wodą za pomocą szczoteczki. Jeśli mimo wszystko boisz się, ze część środków chemicznych przeniknęła do wnętrza, możesz dodać do wody octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego. Następnie wypłukać owoce w sodzie oczyszczonej. Wtedy większość środków chemicznych zostanie wypłukana.

Czy myjecie cytrusy❓

Ostatnie wpisy

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Omega 3 pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jaką jest różnica?

Proces metabolizmu kwasów omega-3 w organizmie człowieka różni się nieco w zależności od źródła (roślinne vs. zwierzęce) oraz rodzaju kwasów tłuszczowych omega-3. Omega-3 pochodzące z roślin i zwierząt różnią się strukturą, a to wpływa na sposób, w jaki są...

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

 Jaja z chowu ściółkowego vs wolnowybiegowego – jak wybrać?

Czy zwracacie uwagę na to jakie kupujecie jajka? Wiecie, że jajka mogą mieć różne numery na opakowaniach? Chów ściółkowy – kury są trzymane w zamkniętych kurnikach na ściółce, mają przestrzeń do poruszania się, ale bez dostępu do zewnętrznych wybiegów. Jaja mają numer...

Sylwia Bogdan

Hej, jestem Sylwia Bogdan – chemiczka i pasjonatka „zdrowej chemii”. Na co dzień doktorantka na wydziale chemii, gdzie zgłębiam tajniki natury i związków chemicznych. Na moim blogu znajdziesz praktyczne porady łączące naukę i ekologiczny styl życia. Razem odkrywajmy, że chemia nie tylko jest wszędzie wokół nas, ale może stać się naszym najlepszym przyjacielem w dążeniu do zdrowego życia. Dołącz do mnie i zobacz, jak nauka może być fascynująca i przydatna w codziennym życiu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram Facebook TikTok