Badania naukowe sugerują, że w kwestii higieny wycieranie rąk papierowym jednorazowym ręcznikiem może być bardziej efektywne i higieniczne niż suszenie rąk w automatycznych suszarkach do rąk, zwłaszcza jeśli jest to właściwie wykonane.
Oto kilka powodów:
- Bakterie: Niektóre badania wykazały, że w automatach do suszenia rąk może gromadzić się bakterie, które mogą być rozpylane na ręce podczas procesu suszenia.
- Czas suszenia: Automaty do suszenia rąk często wymagają dłuższego czasu suszenia, co może zniechęcać ludzi do dokładnego osuszenia rąk, co sprzyja pozostawieniu wilgoci na skórze, co może być środowiskiem do rozwoju bakterii.
- Jakość ręcznika: Używanie papierowego ręcznika jednorazowego o wysokiej jakości do wycierania rąk może być bardziej skuteczne w usuwaniu wilgoci i bakterii.
- Minimalizacja ryzyka przenoszenia: Papierowy ręcznik jednorazowy można użyć do otwarcia drzwi łazienkowych, minimalizując ryzyko ponownego skażenia rąk.
Warto jednak zauważyć, że jakość i higiena automatu do suszenia rąk może się różnić, więc nie można jednoznacznie stwierdzić, że zawsze są mniej higieniczne. Kluczową kwestią jest zachowanie odpowiedniej higieny podczas mycia i suszenia rąk, niezależnie od wybranej metody.
Czy mycie rąk samą wodą bez mydła ma sens?
Mycie rąk samą wodą jest lepsze niż nie mycie ich wcale, ale nie jest tak skuteczne jak mycie rąk z mydłem. Oto dlaczego mycie rąk tylko wodą ma swoje ograniczenia:
- Usuwanie brudu i olejów: Mydło jest skuteczne w usuwaniu brudu, olejów i tłuszczów z powierzchni skóry. Woda sama nie jest wystarczająco skuteczna w usuwaniu tych substancji.
- Usuwanie mikrobów: Mydło pomaga usuwać bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy z rąk. Woda sama nie działa na mikroby tak skutecznie.
- Skuteczność mycia: Badania pokazują, że mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund jest znacznie bardziej skuteczne w usuwaniu zarazków niż samo mycie wodą.
Wiele osób nie suszy dłoni po opuszczeniu toalety, a jest to podstawowy błąd! Dlaczego?
Mokre ręce przenoszą bakterie na inne powierzchnie.
Literatura:
1.World Alliance for Patient Safety. The Global Patient Safety Challenge 2005-2006 “Clean Care is Safer Care”. Geneva, World Health Organization, 2005.
2.World Health Organization 2020. Infection prevention and control guidance for long-term care facilities in the context of COVID- 19: interim guidance. Online: https://apps.who.int/iris/handle/ 10665/331508.
3. Lotfinejad N, Peters A, Pittet D. Hand hygiene and the novel coronavirus pandemic: the role of healthcare workers. J Hosp Infect 2020; 105: 776-777.
4. WHO 2009. WHO guidelines on hand hygiene in health care.Online:http://www.who.int/topics/primary_health_care/en/.
0 komentarzy